Site Rehberi
Site Rehberi > Belediyeler > Akyurt Belediyesi
19 Nisan 2024, Cuma
 
Tavsiye Et | Hata Bildir 

Akyurt Belediyesi

Akyurt Belediyesi - http://www.akyurt.bel.tr

Belediyeler

www.akyurt.bel.tr

Giden Ziyaretçi : 2
Gelen Ziyaretçi : 1
Kategori : Belediyeler
Site Bilgileri : http://www.akyurt.bel.tr
Benzer Siteler : a | akyurt belediyesi
3d oyunlar
 Açıklamalar :

Akyurt, Ankara'nın ilçelerinden biridir.

Akyurt; İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara sınırları içerisinde geniş ve düzgün bir arazi üzerinde kurulu bir ilçedir. Eski ismi Ravlı idi. İlçenin kuzeyinde Çubuk, doğusunda Kalecik, batısında Pursaklar Güneybatısında Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi Çankırı, Kastamonu ve Sinop'u Ankara'ya bağlayan Devlet karayolu üzerinde olup, Başkente uzaklığı 32 km dir.

Yüzölçümü 258 km kare, denizden yüksekliği ise 960 metredir. İlçenin kuzeyinde Kalecik'e bağlanan yol üzerinde Tekebeli dağı (1250 m), Güneyinde Hüseyin Gazi tepesi (1415 metre), doğusunda ise İdris dağı (1985 m) bulunmaktadır.

14. yüzyıl sonuna kadar geniş ormanlık alanlara sahip olan Akyurt, yüzyıllar boyu yapılan kıyımlar neticesinde Ankara'nın da hamamlarının yakacak ihtiyaçlarının karşılaması neticesinde ağaçlık alanlarını büyük ölçüde yitirmişti. Buna mukabil son yıllarda belediyemiz, ilçemizdeki okullar ve okullardaki öğrencilerin çabalarıyla ilçe merkezinde yeniden yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına başlamış bu amaçla bir de Hatıra Ormanı kurularak ağaçlandırma çalışmaları ve ağaç sevgisi yaygınlaştırma çalışmaları sürmektedir.

Bölgede faaliyet gösteren 390 civarındaki sanayi kuruluşu ile yaklaşık 30 bin kişi istihdam edilmektedir. İlçe sınırları içerisinde Gazi Üniversitesi Akyurt yerleşkesi de bulunmaktadır.

 Etiketler : akyurt, belediyesi, ilçe, ankara, akyurt.bel.tr
Not: www.akyurt.bel.tr sayfadan “Akyurt Belediyesi” ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz.
Benzer sayfalar için “Belediyeler” kategorisini ziyaret edin.
 Kategori Siteleri : Nurhak Yeşilkent Belediyesi - Eldivan İlçesi Web Sitesi - Pasinler Belediyesi - Ümraniye Belediyesi - Nurhak Belediyesi - Şebinkarahisar Belediyesi - Kumluca Belediyesi - Kurucaşile Belediyesi - Bayraklı Belediyesi - Ankara Büyükşehir Belediyesi